Postanite „Poljoprivrednik za 10“ – prijavite se na radionice Ministarstva poljoprivrede

Srijeda, 3. travnja 2019. | Novosti iz ruralnog razvoja

Ministarstvo poljoprivrede pokrenulo je informativnu kampanju “Poljoprivrednik za 10” promovirajući mjeru 10 „Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene“ iz Programa ruralnog razvoja RH. Na raspolaganju hrvatskim poljoprivrednicima  je 138 milijuna eura kako bi na svojim gospodarstvima smanjili utjecaj na okoliš i očuvali bioraznolikost. Zahtjev za potporu se podnosi u sklopu Jedinstvenog zahtjeva za potporu koje poljoprivrednici podnose svake godine, odnosno od 04. ožujka do 15. svibnja 2019. godine.

Cilj informativne kampanje je potaknuti poljoprivrednike da zaštite i očuvaju okoliš na svojim poljoprivrednim gospodarstvima, koja nadilaze zakonski propisane zahtjeve. Prihvaćanjem određenih praksi i metoda uzgoja, koje nadilaze polaznu osnovu (poznatu pod nazivom „baseline“), poljoprivredniku se kroz mjeru 10 plaćaju povećani troškovi ili izgubljeni prihod u usporedbi s uobičajenom poljoprivrednom proizvodnjom. Utjecaj poljoprivrede na okoliš i ruralni prostor je vrlo velik, a kroz mjeru 10 nastojimo umanjiti ili zaustaviti negativni utjecaj poljoprivrede na prirodne resurse i bioraznolikost. Okoliš je javno dobro, a poljoprivrednici, osim što su nezamjenjivi u proizvodnji hrane, upravljaju najvažnijim prirodnim resursima – tlom, vodom i zrakom. Odnos poljoprivrede i okoliša je kompleksan, mnogi jedinstveni krajobrazi bogati biljnim i životinjskim svijetom su nastali zahvaljujući održavanju ekstenzivnih poljoprivrednih praksi i ovise upravo o tom načinu poljoprivrede. S druge strane, nepravilne poljoprivredne prakse mogu imati upravo negativan efekt na okoliš i doprinijeti zagađenju zraka tla i vode, uništenju vrijednih krajobraza, staništa i time doprinijeti nestanku brojnih vrsta.

Jedinstveni zahtjev za potporu podnosi se Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Za one poljoprivrednike koji još nisu registrirani, nužan je upis u Upisnik poljoprivrednih proizvođača, upis svih parcela poljoprivrednog zemljišta koje se koriste u ARKOD sustav, upis životinja u JRDŽ i ostale propisane registre. Osobito je važno poštivanje pravila višestruke sukladnosti na cjelokupnom gospodarstvu te održavanje svih površina sukladno minimalnim uvjetima za održavanje poljoprivrednih površina u stanju pogodnom za ispašu ili uzgoj. Ova mjera ima petogodišnji obvezni period, a zahtjev za potporu podnosi se svake godine.

Više informacija o mjeri 10 poljoprivrednici mogu dobiti na besplatnim radionicama koje organizira Ministarstvo poljoprivrede. Raspored radionica po gradovima s poveznicom na prijave dostupni su na web stranici Programa ruralnog razvoja. Polaznici radionica dobiti će informacije o načinu korištenja IAKS mjera koje doprinose očuvanju okoliša i novostima u 2019. godini te će dobiti odgovore na praktična pitanja oko podnošenja Jedinstvenog zahtjeva za potporu.

Arhiva

Kategorije objava